کبوتر طهران

پرورش و تربیت کبوتر تهرانی

تغذیه کبوتر

الف) کبوتران مولد : روش دان دادن من به کبوتران جوجه دار سه وعده غذا در روز است. که یک وعده صبح  2ساعت بعد از طلوع آفتاب، یکی حوالی ظهر و وعده دیگر هم 2 ساعت قبل از غروب آفتاب.

وعده صبح باید کمی سبک تر باشد، چون کبوتران معمولا صبح ها اشتهای زیادی ندارند. هر وعده به اندازه نصف چینه دان کبوتر  است، که برای یک جفت کبوتر با دو جوجه می شود چیزی حدود دو مشت غذای سر خالی. غذای مخصوص جوجه کشی هم قره ماش و گاو دانه و گندم است. من خودم یا از گندم و قره ماش و یا از گندم و گاو دانه استفاده می کنم. 

هرگز این دو را با هم مخلوط نکنید ، چون وقتی کبوتر قره ماش و گندم مخلوط را می بیند ، فقط دنبال جمع کردن قره ماش است و ممکن است علاقه کبوتر به گندم کم شود.(مثل اینکه کبوتر ها هم دنبال خوراک های گران تر هستند) ولی شما می توانید، به کبوتر های جوجه دار اول گندم دهید و سپس وقتی تماما سیر نشدند، حدودا 75% سیر شدند، قره ماش یا گاودانه به آن ها بدهید، خواهید دید که با این روش کبوتران با اشتهای زیادی به قره ماش حمله می کنند . این روش یکی از بهترین روش هاست برای جوجه کشی، من سالهاست از این روش استفاده می کنم و بهترین جوجه ها و بهترین جوجه کشی ها را تجربه کردم.

باید ذکر کنم که برای تنوع مزاج و اشتهای بیشتر هر یک روز در میان به اندازه نصف وعده غذایی به کبوتران ذرت شکسته می دهم.

* برای تقویت کبوترانی که فکر می کنید ، ضعیف شدند و می خواهید تقویتشان کنید از کمی عدس در غذای غروب کبوتر ، استفاده کنید. 

*مواظب باشید که دان زیاد به کبوتر ندهید، که روی زمین بماند، اگر ظرف دارید،دان تخمینی را در سینی یا ظرف بریزید، که دان اضافی را از جلوی کبوتران بردارید.

* همیشه سعی کنید، دان هایی که کبوتر کمتر دوست دارد،را اول بدهید و سپس دان هایی را که خیلی دوست دارد، از سر سیری بخورد تا چینه دان کبوتر به نحو احسن برای جوجه ها پر شود.

علت استفاده از قره ماش برای این است که ، قره ماش هنگامی که در چینه دان کبوتر می ماند، کمی حالت ترشی به خود می گیرد و محرکی است برای بالا آوردن دان در دهان جوجه ، من خودم قره ماش را چاشنی بسیار مناسبی می دانم برای خوراندن گندم به کبوتر. اما گاودانه می تواند به عنوان یک غذا به کبوتر خورانده شود.

* در هنگام جوجه کشی گل شور یادتان نرود، گل شوری که مخلوط است با :

ارزن ، سبوس گندم ، خاک رس ، نمک

* از دان پارس حدالامکان برای کبوتران جوجه دار استفاده نکنید، نمی گم جوجه با آن رشد نمی کند، استفاده از دان پارس برای پرورش جوجه کبوتر یک ریسک است، اون هم به علت مانده بودن این دان است.

* هرگز به کبوتر جوجه دار نان خشک ندهید، چون در گلوی جوجه باد می کند و موجب خفگی آن ها  می شود.

ب) کبوتران پرشی :

غذای اصلی این کبوتران ارزن است. اما هر یک روز در میان بهتر است، بعد از خوراندن ارزن دانه درشت به کبوتران مقدار 20% ارزن، گندم و 40% ارزن، تخم کتان به کبوتران بدهید.

غذای این نوع کبوتران یک وعده در بعد از ظهر است.

از تخم جارو و تخم علف هم برای این نوع کبوتران غافل نشوید.

ج) جوجه ها:

غذای جوجه ها تا 3-4 ماهگی (بستگی به خود جوجه هم دارد) باید دو وعده یکی صبح و یکی هم غروب باشد.چون جوجه ها در سنین پایین احتیاج به دان بیشتری دارند تا بدن خود را مقاوم کنند. و غذای این جوجه ها مخلوط نصف ارزن و نصف گندم است. به تغذیه ی جوجه ها بیشتر توجه کنید، مخصوصا هنگامیکه تازه از پدر و مادر جدا شدند.

د) زیرپر ها:

غذای این کبوتر ها یک وعده هنگام غروب است،جوری به این کبوتر هادانه می دهند ، که خیلی سیر نشوند، و خیلی هم گرسنه نباشند. غذای اصلی این کبوتر ها گندم است. ولی از نان خشک هم فقط مختص این کبوتران می شود استفاده کرد، البته اگر جوجه نداشته باشند. مقدار نان خشک هم باید 1/4 مشت متوسط برای هر کبوتر باشد، دادن نان زیاد به کبوتر موجب باد کردن و تلف شدن کبوتر می شود.

محض اطلاع:

قیمت هر کیلو گندم به صورت گونی ، 680 تومان است، پس رنج قیمت را داشته باشید.

قیمت در تاریخ 24/1/91 استعلام شده است.

** البته خیلی دان ها و خیلی حبوبات را می شود به کبوتر داد از جمله :

کافشه - ذرت - گاو دانه - گندم شکسته - ارزن - قره ماش - عدس - جو - نیم دانه برنج - نان خشک -     ماش - ذرت شکسته - شنبلیله  - نخود 

باید مناسب ترین و ارزان ترین دان برای مصرف انتخاب شود، من تجربه کار آمد خودم را در زمینه جوجه کشی در اختیار شما گذاشتم، امید که مفید فایده قرار بگیرد.


برچسب‌ها: تغذیه کبوتر, غذای کبوتر, غذای کبوتر جوجه کشی, غذای کبوتر پرشی
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 22:53  توسط نظامعلی.ف  |